Tuesday, March 31, 2009

Lauri: Jooksuaeg [6,4]

Lõpuks jõudisn ka oma selle kevade esimese jooksu ära teha. Kuna metsaalused on veel jäised ja märjad, tuli joosta mööda linna tänavaid. Kui aga vahepeal sattusin näiteks Järvevana tee ääres metsa alal pidin tunnistama, et krossijooks on mulle igati meelelähedasem kui tuim asfalti kulutamine.




Jooksu alustamine oli raske, kui pole pikka aega mööda kõva pinnast jooksnud, siis võtab alguses sääreluud ikka valusaks küll. Lisaks oli mul terve distantsi vältel probleeme pulsi hoidmisega jälle (ostsin endale miski targa triatloni raamatu ehk leian sealt valemi enda optimaalse pulsirütmi jaoks). Ühesõnaga jooksin terve aja pulsiga, mis oli kogu aeg kõrgem kui 150. Pean paaril järgmisel korral keskenduma vaid madalale pulsile, kuigi mul on tunne, et 130-140 pulss tähendaks mu jaoks kiirelt kõndimist.

Siiski pole see mul selle, 2009 aasta, esimene jooks. Kuna jaanuari alguses tegin trenni käigus oma õlale liiga, siis pidin ka paar korda suusatrenni asemel jooksu tegema. Seega saan tuua võrdluseks 8. jaanuari trenni Trummi rajal

08.01.2009 (Trummi)
Distants: 10,4 km
Aeg: 1:15
Keskmine kiirus: 7:14 min/km
Pulss: 167


30.03.2009 (tänav)
Kella aku sai lõpus tühjaks, seega pole peaks lisama otsa oma 500 m jagu vaeva
Distants: 6,39 km
Aeg: 43 min
Keskmine kiirus: 6:48 min/km
Pulss: 173

Kõik andmed paistavad loogilised ja näitavad, et jaanuaris joostud madalama tempoga jooks peakski olema madalama pulsiga. Seega siit mingit suurt järeldust/vastuolu ei näe. Eks muud pole midagi, kui trennidega edasi ja mais võistlusele!

Indrek: Supilinna suusapark

Eile sai ka siis üle pika aja jälle korraks suusad alla pandud. Mõte oli küll uisku sõita, aga rada oli nii pehme, et oleks peaaegu ninali kukkunud. Seega sõitsime taas rahulikku paaristõuget, libisemine oli küll viletsam kui viimastel kordadel on olnud, aga üldiselt oli siiski täitsa hea sõita. Sõitsime 45 minutit ja 8,5 km, keskmine pulss oli minul 130 midagi. Hooaega Lõuna-Eestisse lõpetama?

PS. Sprottt ongi ju treeningklubi nimeks kujunenud või mis? Peaks ehk blogi nime värskendama.

Kaur: selleks talveks vist kõik [469]

Viimase suusatrenni tegime pühapäeval Pirital. Kuigi rada on iseenesest täitsa olemas, on sula muutnud suusa libisemise väga vaevaliseks. Tavalise 3-4 ringi asemel tegin seekord vaid kaks ringi, peale mida otsustasin, et mõnus peaks olema ning lahkusin. Hooaeg on vist läbi.

esimese jooksutrenni eel on väike hirm - mis tunne see küll on...

Sunday, March 29, 2009

Uri: Hooaja esimene jooksutrenn [9]

Jooksumaratonini on nüüd jäänud vähem kui 1,5 kuud. Seega oli viimane aeg avada jooksuhooaeg. Eks iga alguse ole raske ja ehk oli ka eilsest väsimus veel kontides, aga jooks läks üsna raskelt. Jalad jäid valusaks, talla alla tulid villid ja edasi liikusin aeglaselt. Pulssi hoidsin madalal, 140-150 vahemikus.
Kokku siis 9km.
Kiirus: 6:49/km ehk 8.8 kmh.
Keskmine pulss 144.

Võrdluseks, sügisel tegin 10 km trenne kiirusega 5:36-5:41/km. Aga ka keskmine pulss oli siis vahemikus 156-159. Öelge nüüd keegi, mis see õige pulsivahemik peaks trenniks olema.

Uri: Kristiina rikkus trenni [232]

Nagu Kaur mainis toimus eelmisel neljapäeval Sprottti suur kevadine suusatrenn. Libisemine polnud küll nii kiita kui Kauril, aga kevadise vasika kombel oli ikka vaja kohe kimama hakata. Pärast esimest ringi tuli küll tarkus niipalju tagasi, et proovisin pulsi jälle alla 160 saada. Kuni siis viimasel ringil tuiskas Kristiina must mööda, mis äratas minus uinunud šovinisti ja sundis taas pulssi lakke ajades talle järgi kihutada.
Sõidetud sai 12 km, kiirusega 4:17/km ja keskmise pulsiga 159. Et saaksite paremini aru, mis Kristiina muga tegi, panen siia juurde ka pildi.

Friday, March 27, 2009

Kaur: ikka pirita

kui ma oleks vennaskond, laulaks ma Pirita mu arm..
aga olen Kaur ja käin suusatamas.
Eile suusatasin 2 ringi ilma ambroseta ja 3 koos mäega.
Jube hea tunne oli - libises nagu põrguline.. rada küll kohati üsna pehme, aga mehed ei nuta ju :)
ja eile oli üle pika aja suurekontsentratsiooniline sprottt-treening e. üles astusid Raiko, Kristi, Kristiina und Kaur

Kummardused lumele ja kevadele

Thursday, March 26, 2009

Kaur: Koormustestist

Mõte - et peaks minema, aga hinnad on päris kallid:
Arsti vastuvõtt, EKG, vere kliiniline analüs, spirograafia (Spirograafia abil hinnatakse kopsu mahtu ning hingamisteede läbitavust forsseeritud hingamisel. Tegemist on esmase kopsufunktsiooni uuringuga, peamise uuringuga selliste levinud haiguste, nagu astma ja kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse diagnoosimisel ja ravi jälgimisel), koormustest ja soovitused maksab 1080 krooni. 
(Samas - äkki on see mõeldud vaid noorsportlastele, et asub audentese spordikoolis)

pakett "Tervisesport" - spordiarsti konsultatsioon, kehakaalu, pikkuse ja kehamassiindeksi määramine, spiromeetria (Spiromeetria on hingamisteede uuring, mille käigus hinnatakse sisse- ja väljahingatava õhu mahtusid ja kiiruseid); kardiopulmonaalne koormustest veloergomeetril või jooksurajal, pulsitsoonide määramine (vajadusel vereanalüüs). Hind Tartus 1650,- ja Tallinnas 1750.- .>
pakett "Tervis" - spordiarsti konsultatsioon; kehakaalu,pikkuse, kehamassiindeksi ja rasvaprotsendi määramine;spiromeetria; EKG-koormustest veloergomeetril või jooksurajal. Hind Tartus 1000.- ja Pirital 1070.-

Et kui tahta ära mõõta hapnikutarbimine koormusel, tuleb 700 krooni rohkem välja käia?

Tuesday, March 24, 2009

Indrek: Tartu sprotttide tegemistest

Algatuseks pean nentima, et Tartu sprotttlased on laisad. Vaadates oma treeningpäeviku (paberil jah, vanakooli värk) sissekandeid, on viimane suusatamine 16. märtsil. Supilinna spordipargi tehisrajal ca 12 km ehk tund aega paaristõuget keskmise pulsiga 140. Annette määris meie suuskadele kliistrit ka alla, aga minul küll oluliselt pidamist ei olnud. Süüdistada võib siin ka seda, et ma ei tea tegelikult oma suuskade pidamisala eriti täpselt ja võib-olla sai liiga vähe. Libisemine seevastu oli täitsa mõnus. Kui jõuaks see nädal veel sõitma, oleks päris mõnus. Viimasel ajal on laiskus peal olnud ja pole viitsinud ennast enam õhtul välja ajada. Tuleb üle olla sellest. Raikole lohutuseks - minu kilometraaž jääb kuskil 150 km kanti heal juhul, täpselt ei teagi, sest enne mandlioppi oli kirjapanek väga lünklik ja päris mitu nädalat ei pannud midagi kirja.

Aga usinamalt olen ma tegelenud viimasel ajal ergomeetriga kujuteldaval jõel sõudes. Üldiselt üle 30 minuti tõmmata ei kannata, sest tagumik jääb lihtsalt kangeks ja valusaks. Seetõttu teen kolme erinevat "kava":
1) 30 minutit jutti tõmbamist - sõltuvalt korrast, ükskord tempokamalt, teinekord aeglasemalt. Põhimõtteliselt lühiajaline aeroobne treening.
2) Intervalltreening - 1:40 täiega tõmbamist ja 20 s pausi, 5+4 intervalli, st. pärast 5-ndat intervalli on 20 sekundi asemel 2 minutit pausi. Hea anaeroobse läve treening. Soojenduseks ja jahutuseks 5 minutit rahulikku tõmbamist ka.
3) Viimastel päevadel olen lihtsalt 5000 m tõmmanud. Seda üritan sellise keskmise tempoga teha ja üsna ühtlaselt kogu treeningu vältel. Põhimõtteliselt eristab seda 30 minuti treeningust ainult see, et mul ei hakka tagumik valutama, sest ma saan päris hea hulga minuteid varem lõpetada.
Üldiselt pole see nüüd teab mis hull treening, aga see lõõgastab ideaalselt ära pärast tööd ja päev otsa istumist. Soe dušš peale ja koju minnes pole pea paks otsas enam.
Annette käis jooksmas ka üks päev, aga pole veel päris see vist õues, igatahes rohkem pole ta käinud.

Kaur und Kristiina: Pirita

Esteks - pühapäeval oli suusatrenn ilma Kristiinata. Uhasime kahekesi Raikoga mööda radu. Esimesel ringil sai hing kinni ja järgmised kaks ringi läksid taastumiseks. Neljandal ringil oli küll jälle selline tunne, et nüüd võiks jälle sõita, aga ei hakanud pressima - tempo oli tegelikult niigi päris kõrge. Kokku ca 1h ja 4 ringi koos Ambrose mäega.

Tessaks - esmaspäeval e. eile käisime koos Krissuga suuska libistamas. 3 ringi ilma Ambrose mäeta ja aeg ca 45 minutit. Kuigi rada on kohati täiesti jahu, on ikkagi päris mõnus veel suusatada. Libisimine on täitsa super ja uisku sõites ei pea pidamisega üldse jändama. Seega - vähem stressi!

Mis järgmise 1.5 kuu ettevalmistusse puutub, siis mina mõtlesin küll veel eile, et sel nädalal saab täitsa korralikult veel suusatada. Peab endal muidugi koguaeg kerget pidurit peal hoidma, sest nii mõnusa libisemisega on ülimalt lihtne endale liiga teha - seda tahaks ju kõige vähem. Niiet Lauri - suusad kapist välja ja rajale! :)

Mõtlesin veel, et peaks nüüd veel mõned pikemad sõidud tegema, mis ajaliselt kattuksid ca 2/3 ajaga, mis kuluvad selle 23km läbijooksmiseks. Kui joosta 6min/km siis oleksid 1.20-1.30 trennid ok... ja kui Tallinnas lumi läind, liigume Haanjasse laagrisse ;) Jooksmisele oleks muidugi sobivam, kui sõidaksime klassikat, aga kuna me otseselt aega jooksma ei lähe, siis on pigem oluline põhi, mida on saanud suusarajal nüüdseks kogutud küll. 

Monday, March 23, 2009

Kristi, Raiko: squash ja jõusaal

Täna siis väike sisetrenn: 45 min squashi ja 30 min jõusaali

Lauri mainis oma eelmises postituses järgmise suurüritusena Tartu Jooksumaratoni. Eks tuleb see siis kavasse võtta. Kauriga eile suusatamas käies just arutasime, et peaks tegema rohkem rahuliku pulsiga aga pikki trenne. Muidu organism kohkub väga ära kui tunni-ajast pingutust ikka edasi uhad. Ja siis on haigused ja muud komplikatsioonid kerged tulema.

Ehk siis - kes paneb kokku treeningplaani järmiseks 1.5 kuuks?

Lauri: Kõrgmäestiku laager

Saabusin just Gruusiast, Gudaurist suusatamast, te pole seal vist käinud.... Vaheldusesks murdmaa suusatamisele lisan vahele ka natuke mäesuustamise teemalist juttu.


Kui elektrit polnud, sai tippu "taksoga"

Ühesõnaga toimus meie selleaastane suusareis pisut ekstreemsemasse suusakeksusesse kui seda on Alpid või Skandinaavia. Laskumata liiga kõrvalistesse detailidesse läks ettevõtmine täiega asja ette ning oli kõigele lisaks ka veel odav. Ühe inimese kulu tuli ca 7 200 EEK-i, arvestatdes, et kõik tarvilik varustus sai koha pealt ostetud/laenutatud. Sellele veel otsa terve nõlv puutumata lund!


Loomulikult oli mul käe peal kaasas ka mõõtmistehnika, nii et saan lugejani tuua ka mõned huvitavad andmed. Näiteks oli kõrgeim tipp, kuhu liftiga saime 3001 m kõrgusel (tiheda lumesaju tõttu oli 3200 m kõrgusele viiv lift suletud). Keskuse madalaim punkt oli 1991 m kõrgusel. Kõrguste vahe üle ühe kilomeetri on päris imposante ning seda sain tunda, kui tipus olles iga liigutuse tegemisel pulsi 190 peale ajas (see on hinnanguline, kuna pulsi mõõturi jätsin koju). Huvitaval kombel et viimasel päeval, aga alles siis tabas mind miski kõrgusehaigus. Liftiga 2700 m peale jõudes tundsin, kuidas pilt hakkas virvendama ja jalg ei kandud enam, nii ma siis viskasin/ kukkusin pikale lumele mõneks ajaks. Puhanud paar minut proovisin püsti tulla, aga jalg ei kandud, lõpuks peale veel oma viite minutit hinge tõmbamist ukerdasin ikka alla, aga eelmiste päevade tunnet enam tagasi ei saanud.


Piirivalvurite spordipäev

Tavaliselt saab peale suusreisi jagada fotomeenutusi meeldivatest hetkedest,Sprotti blogi kirjutajana, pean vajalikuks ära tuua ka paar informatiivset graafikut. Näidissõiduna tulime alla kõige kõrgemast võimalikus tipust ja kihutasime peaaegu otse joones alla. Olnuks me kasutanud ette nähtud radasi, oleks ilmselt distant olnud oma kilomeetri jagu pikem ning ajakulu suurem. Näiteks ühe otsa, mille tegime madalamalt tulime alla ca 17 minutit( siia sisse kulus küll ka oma 5 kukkumist ja palju lumes sumpamist).



Kokkuvõte:
Max kõrgus 3001 m
Min kõrgus 1991 m
Aeg: 12:33
Keskmine kiirus 23,6 km/h




Kokkuvõtvalt soovitan seda keskust kõigile, kes tahaks sõita peamiselt Off-Pist'i ja ei hooli suurt korralikult hooldatud radadest. Väljaspool radasid sõitmise teeb eriti lahedaks ka asjaolu, et seal ei ole üldse puid ning lumi on paksem kui mu suusakepi pikkus (1,25 m).


Eestis võiks aga lumi nüüd kiiremas korras ära sulada, sest suusatamisest on mul selleks talveks küllalt. Eelmine nädal sai ka juba botassed välja otsitud, et alustada uut hooaega, mai kuus ju eesmärk joosta 23 km Tartu jooksumaratonil!

Sunday, March 22, 2009

Uri: viimased trennid [220]

Kuigi täna hakkas juba uisuilm servast paistma, otsustasime siiski veel viimase suusatrenni teha. Uusi suuske ei hakanud piinama, aga vanadele lasin nädala sees määrde peale tõmmata. Sõitsime Pirital ja üle pika aja uisustiilis. Harjumatu oli küll, aga libises väga hästi.
Kokku tuli 15 kilomeetrit kiirusega 3:47/km. Sellist tempot pole varem teinudki. Esimene ring oli lausa 3:38/km. Eks selleks tuli muidugi hammaste ja küüntega Kaurist kinni hoida, aga vastu pidasin. Keskmine pulss tiksus küll 168-ni, aga vaatasin just, et talve alguses oli see täitsa tavaline. Hea meel siis sellest, et jõud ja trennitahe on tagasi tulnud. Negatiivne on see, et sel hooajal kogunes suusakilomeetreid rohkem vaid Kristist, kellel see on sisuliselt esimene suusatalv. Teised sprotttlased said kõik rohkem kirja. Eks edaspidi tuleb siis rohkem pingutada ja järjekindlamalt trenni teha.

Friday, March 20, 2009

Kaur: Täna algas kevad! [427]

Seks talveks suusad määritud?

Suusahooaeg hakkab lõppema. Jäistel ning ärasõidetud radadel uisutades tekib vägisi tunne, nagu piinaks vana hobust - hüpata nagu ei jaksa, aga ise muidugi tahaks.
Sisse on pugenud kerge päevikutäitmise vaimuväsimus. Enne eesmärgi täitmist sai vist alati järgmisel päeval treeningust kirjutatud. Nüüdseks on juhtunud aga nii, et viimasest kolmest treeningust pole sõnagi. Nii ei saa ju hooaja lõpus teha korralikku analüüsi, et järgmiseks hooajaks kava kokku panna!

Nagu peale maratoni selgus, mõjus sõit üsnagu tervist kurnavalt - haigused kippusid kimbutama nii mind, Raikot kui ka Kristit. Kas põhjus oli lühikeses ettevalmistuses, sobimatus koormusastmes maratonieelsel nädalal ja/või sai midagi valesti tehtud maratoni järgsel nädalal taastumises? Järgmisel aastal võiks plaanis olla rohkem kohalikke maratone sõita ja hooaja peaeesmärgiks võiks võtta ju mõne välismaratoni?

Vahepeal viimastest treeningutest:
14.03 Sõit Kõrvemaa radadel 19km. Sõidutempo enamasti rahulik, viimased kaks km tõusvalt. Aeg kokku ca 1h 40min. Enesetunne oli mõnus, rada oli üle ootuste hea ning esimest korda sai ka nii pikk trenn tegelikult koos Kristiinaga läbi sõidetud - ei tea kas ta on uisuäss või on tal hooaja lõpus uutest suuskadest ilmatu suur motivatsioon, sest enne maratoni ei pakkunud koos sõitmine küll sportlikku pinget. Üleüldse tundub, et SPROTTT'i naised on kõige kõvemad arenguhüpete sooritajad. Selle aasta sprotika tiitli saab kindlasti Kristi, kui me selle kunagi välja anname :)

suusaKaur

15.03 Väike teemast kõrvale kaldumine, aga tagasi treeningute juurde: Kolga suusabaasi pehmetel radadel kujunes vabatehnika treening lühikeseks ja väsitavaks. Rada on seal selline, et muudkui nukist üles-alla ja siis kindlasti U-pööre ja sama nuki kõrvalt uuesti üles-alla. Tõusud ei ole pikad ent on piisavalt järsud ning kui rada on veel pehme nagu pühapäeval oli, siis.... Muidugi on Pirita jm korralikud rajad ära hellitanud, et sellised pool kodukootud rajad mitte-suusakeskustes tunduvad mu rikutud maitsele kergelt toored.. Tegelikult oli siiski mõnus - ilm oli enamvähem ilus ja peale 6.5km läbimist otsustasime väsinud keha kuulda võtta ning hoopiski pildistama asuda.

suusaäss Kristiina

18.03 Nõmme-Harku ring, kokku ca 13.5km. Harku ringi osa oli täitsa enamvähem, Nõmme alumine osa oli pehme kunstlumi, mis polnud ka kõige hulle, aga ülemine 5km ringi osa oli kohati väga vastikult jäine - ei saa öelda, et mõte suusapõhjade pärast ei oleks korduvalt peast läbi käinud... ei-ei, mitte enda, aga Krissu omadele mõtlesin :) Sõidutempo oli keskmisest kõrgem, vist oli vaja endale hooaja lõpus midagi tõestada. Kuskil 2km sõitsime ühest vanamehest mööda, kes end meile siis kohe sappa haaras. Mingil hetkel kihutas mehike aga mööda ja andis jalgadele-kätele täiega valu. Nii ta siis pressis mõnda aega, kepid pikemad kui ise, aga lõpuks ta väsis ning kui me selle 100m vahe kinni sõitsime, lasi ta meid jälle mööda, et siis uuesti sappa haakida. Edasisi äramineku katseid ei hakanud keegi üritama kuni meie teed ca 9km paiku lahku läksid:) Lõpus sai küll tempo maha võetud aga kokkuvõttes oli siiski üsnagi kurnav treening.

Aga jah. Kevad pressib peale ja ametlikult saabki tänasest talv otsa. Kas jõuab teha veel ühe sprotise ühistreeningu, kus jätame talvega hüvasti, paneme suusad kappi järgmist hooaega ootama, pühime rattailt, rullidelt ja botastelt tolmu ning hakkame siin uutest treeningutest pajatama? Pakkuge välja midagi motiveerivat, millega alustatud treeninguid jätkata ning teha talvel alustatust aastaringselt progressiivne tervisespordi protsess!

Wednesday, March 18, 2009

Kristiina: kilomeetrid uutel suuskadel [314]

Laupäeval, 14. märtsil sõitsime Kauriga Aegviitu minu uusi suuski ja saapaid testima. Mul on nüüd ühed piltilusad Rossignoli uisusaapad ja Rossignoli xiumi suusad. Aegviidu rajad olid sellel nädalavahetusel veel küll superheas korras. Tegime 19 km ringi. Ja suusatunneoli super. Korra tõmbas veidi õõnsaks seest, kui polnud päris kindel, et ega me ometi ei ole 65 kilomeetrisele rajale keeranud. Aga ei olnud. Suusad olid väga toredad aga saapad hakkasid talla alt hõõruma. Pöidlad pihku, et see üle läheks.

Pühapäeval vedasime ennast Kolgaküla rajale ja see oli viga. Rada oli pehme ja tõusudel jube kitsas. Pealeselle oli rajameister ikka väga sadistlik olnud ja rada koosneski peamiselt ainult tõusudest ja veelkord tõusudest. Üle 6,5 km ei võtnud suusaässa kerest enam kuidagi välja. Küll aga tegime suusapilt, mis siin ka kohe-kohe üles riputaks.

Sunday, March 15, 2009

Uri: Elu pärast maratoni - haigus ja uued suusad. [205]

Pärast maratoni läks tervis käest ära ja ei tulnud kaks nädalat tagasi. Seepärast on ka trennitegemine soiku jäänud. Ära jäi ka Haanja Maraton. Päev enne käisime küll Kristiga rajaga tutvumas. Rada oli hea, ilm ilus ja loodus kaunis - kange tahtmine oli jägmine päev starti ka minna, aga tervisega ei tahtnud riskida. Kristi läks ja sõitis ikka pool maad läbi. Tubli!

Sel nädalal ostsin endale aga uued suusad (või noh, endise trennikaaslase vanad). Fischer SCS, 202 cm pikad. SNS sidemed peal.
Neid oli muidugi vaja ikka minna nädalavahetusel proovima. Noh, libisesid küll. Rada oli muidugi ilma arvestades (+5 C) üsna puder. Pidamiseks proovisin määrida mingit vana -2...+5 kraadi kliistrit. Pidama sellest ei saanud peaaegu üldse (panin ka suht vähe). Küll aga haisevad nüüd suusad räigelt tõrva järele. Pirita rada oli ka selline, kuhu muidugi uue suusaga minna ei kannata. Ju jääb suuskade parem testimine järgmisesse hooaega.

Avastasin, et selle trenniga sai mul ka 200km suusakilomeetreid sel talvel kokku. Ikka vähe nii ilusa talve kohta.
Trenn ise oli aga 6.4km. Pidamist polnud ja haigus on ka füüsilise vormi alla viinud. Seega rohkem ei viitsinud. Eks nüüd tuleb siis uued sihid võtta ja trennitahe tagasi saada.

Thursday, March 12, 2009

Kristiina: Lõuna-Eestiasi [289]

Laupäeval Tegin Haanjas väikse suusasõidu. Hiilisin järgmisel päeval peetud maratoniradu ja piilusin eemalt lapsepõlves päris vastiku mulje jätnud Kurgjärve spordibaasi. Tõdesin, et rajad on seal ikka karmid ja põetud haigus teeb iunimese keha viletsaks. Algul tõmbasid järsud mäed hinge ikka päris kinni aga hiljem muutus meeldivamaks. Seda enam, et rajad oled seal selle talve parimad. Ette ruttavalt muidugi olgu öeldud, et Tehvandi MK etapi radadele muidugi võrdset ei leidu. Lõpuks kogunes 15 klassikakilomeetrit.

Pühapäeval peeti Haanja maraton. Korraks käis peast läbi minna üritama poolikut distantsi aga selle asemel tundus hoopis mõnusam minna Otepääle ja ilusa ilma puhul lihtsalt veidi sõita. Sõitsime kauriga koos ühe Tehvandi ringi. See on ikka vääääga hull rada. Lisaks määrisime ka enne peaaegu, et korralikud suusad poole Tehvandi tõusu peal nõmedalt kinni. Edasi tegime 10 km-se matkaraja. Seda matkarada küll ei soovitaks- ikka väga jama oli. Lõpuks jätsime ühe järjekordse põllapealese ringi lausa vahele. Üldiselt üritas Kaur minu tempos sõita ja mina tema omas. Nii tõmbasin ennast kohe järjest mitu orda korralikult kinni ära. Aga õnneks varjutas erakordselt ilus ilm talve kehvima suusafiilingu. Lõpuks tegin veel 2 km Tartu maratoni rada..

Wednesday, March 11, 2009

Kaur: vaikus?

Tundub, et peale maratoni on sprotttlastel kadunud ind sissekandeid teha. Ravi vist niisama ei leia - on vaja uut sihti.

Suusanädalavahetuse oli selline - laupäeval ca 5h Kütiorus mäesuuska, mis õhtuks tähendas seda, et voodi neelas mind endasse. Pühapäeval olime Krissuga Tehvandil, kus matkasime kaks tundi ja ca 20km. Tehvandi MK etapi ringe tegin kaks ja vahepeal ka ühe tehvandi matkaraja ringi, mis iseenesest on suht nüri põldemööda nühkimine - aga kuna ilm oli ilus, siis võis seda nautida. 

Friday, March 6, 2009

Kaur: 45min vabastiili

Käisin eile Pirita suusaradadest rõõmu tundmas. Kevad tuleb muidugi suure hooga ja lumi sulab, kuid just enne soojade ilmade algust sadas maha korralik lumeports, mis lubas sel talvel esimest korda sõita sisse rajad ka teispool Pirita jõge. 3.2km peal ühtegi suurt tõusu pole, väiksemaid siiski mõned on, kuid üldiselt on tegemist suhteliselt tasase maaga. Suusanaudingut see kindlasti ei vähenda ja mis peamine - vaheldus. Ei pea uhama muudkui seda üht sama ringi. Kuigi tegelikult peaks tundma kaasa hoopiski Tartus harrastavatele - Tähtvere suusapargi max. pikkus oli vist poolteist kilomeetrit? Ja ega Nõmme olukordki parem ole olnud - pikalt-pikalt oli nõmmel vaid 1.3km ring, mis alles peale Tartu Maratoni 2.5km pikkuseks kasvas. Aasta esimesed suusatamised sai tehtud küll Nõmmel ent nüüd pole sinna pea kolm kuud jõudnud. Peaks ehk läbi hüppama ja enne suurt sula veel Harku ringi proovima.

Lumeinfo Pirita leheküljel on paaril viimasel päeval inimesed käinud välja oma trenni pikkust ja intensiivsust. Päris palju on selliseid, kes sõidavad üle tunni ning kiirus on ka päris suur mu meelest - üks ring ca 15 minutiga. Mõned muidugi ütlesid, et teevad sellist sõitu ilma Ambrose mäge võtmata. Siis kui mul veel pulsikell oli, siis jäid ringi ajad sinna 18-20 minuti kanti, kus 18min oli päris kiire ja 20min enamvähem mõistliku pulsiga (koos Ambrose mäega). Eile siis mõtlesin, et vaatan kaua uisuring aega võtab. Ilma Ambrose mäeta ca 13 minutit. Aga tegelikkuses oli see vastik uhamine ning mõistlik olekski vahemik 15-20 minutit. Mis mu jutu point on - ennem arvasin, et mingid jube kõvad mehed käivad seal lumeinfos praalimas (milliseid seal ka muidugi oli), aga tundub et enamus on siiski sellised tavalised - nagu meiegi.

Haanja maratoni profiil

Nüüd jääb veel küsimus - mida paganat teha Haanja maratoniga. Huvi pärast peaks seda sõitma minema, aga suusavõistluse motivatsiooni hävitas eelnenud haigusvimm. Samas kibelen küll kogu aeg rajale, ent terve mõistus muudkui koputab, et ülepingutamisest pole mingit kasu. Ka peale eilset trenni oli kerge hirm see, et äkki tegin jälle endale liiga.

Mis veel pulssi puudutab, siis peaks ikkagi saama oma treeningpulsi palju madalamale kui ta enamasti on. Selline rahulik treening peaks olema ikka pulsiga ca 140, mitte üle 150 nagu ta enamasti oli. Ja pulsijutu ning ka sissekande lõpetuseks siis muidugi fakt, et kui pea on loll ja oma keha ei tunneta, siis tuleb ikkagi kindlasti pulsomeeter muretseda - siis on randmel vähemasti seade, mis treeningu käigus keha võimeid adekvaatselt "kommenteerib".

Tuesday, March 3, 2009

Kristiina: sõidud peale maratoni [256]

Esiteks siis ideaalsest suusailmast eelmisel laupäeval, 21 veebruaril. Sõitsin 3 ringi, neist 2 ilma keppideta, tehnika lihvimiseks. Ilm oli ilus ja päike säras, sain esimese päevituse ka.

Trenn Vabariigi aastapäeva puhul. Et Lauri oli otsustanud Kõrvemaale siirduda, Kaur ja Raiko põesid haigust, siirdusid spordiklubi naised Piritale. Tegime Kristiga 3 ringi. Tunne oli suht kehva. Võibolla oli selles oma süü ka eelmisel päeval trimbatud paaril kokteilil ja sellest tekkinud vedelikupuudusel. Üldiselt suuk ei libisenud ja ei pidanud ka liiga hästi.

15. Kekkose sõit. Härraste eeskujul panin ka mina ennast võistlusele kirja, kuigi oleks saanud registreeruda ka niisama suuskadel matkajaks. Ilmselt võistluspalaviku tõttu suutsin ennast esimestel kilomeetritel suhteliselt kinni tõmmata. Eks ole siin oma osa ka minu jaoks suht jubedal rajaprofiilil. Edasi läks kõik läbi häda. Suusk küll libises aga pidamine, mis juba alguses oli suht kehva, lõppes poolel maal sootuks. Vürtsi lisas sellele suht kohutavale suusaelamusele veel keegi preili Songissepp, kellele finishisirgel alla jäin. Tema sõitis küll uisku ja mina klassikat. Nii, et kokkuvõttes: aeg 1 tund ja 14 minutit, distants 14,5 km. Arvatavasti olin 6st startinud naisest lõpuks viienda koha omanik. Loosiauhinda võita ei õnnestunud, küll õnnestus loosimist oodates kõvasti külmetada ja selle tulemusena nüüd ka haigels jääda.

Maratonid suusahulludele


.. toimuvad Lapimaal. Millest räägin on Lapponia-hiihto. Selline tore esmaspäev+kolmapäev+reede suusatades värskes õhus ehk 60+50+80 kilomeetrit lapimaal. Profiil tundub ka selline "mõnus". Samas.. klassikastiilis maratonid jäeti registreerunute vähesuse tõttu ära, toimuvad ainult vabastiilis sõidud. Muidu oleks veel peale uisumaratone tulnud samad maratonid ka klassikas?

Lisana treeningpäevikusse:
01.03 Kekkose sõit - 14.5km klassikat ajaga 1.00.08
Esimese kolme kilomeetriga sain end kinni sõidetud ja edasi tuli kannatus kuni joogipunktini, kus veidi taastusin. Üldiselt oli raske - ega loll pea ei anna asu ja kui ei libise ka...

Kristiina: maratoni aeg 3:00:13, koht 416 [219]

Maratoni eel, neljapäeval oli Tempo 2-l plaanis väike vollevõistlus. Veidi kartsin, et no kui enne ei ole nt hüppeliigesega midagi elus juhtunud, siis maratoni „eelõhtul“ saab see kindlasti juhtuma. Aga hüppeliiges jäi terveks. Juhtus aga hoopis see, mida oodata ei osanudki. Õhtul polnud nagu häda midagi aga reede hommikul andis vana õlavigastus niipalju tunda, et näiteks teetassi suule või telefoni kõrvaäärde tõstmine oli suur pingutus. Võttis ikka väga morniks. Eriti arvestades peale väga hea tundega sõidetud 24km eelmisel laupäeval ja peas idanema hakanud plaani viimasel hetkel ennast siiski täispikale maratonile regada. Kibe pettumus. Suureks üllatuseks emale kurtes ei keelanud ta mul maratonile minna vaid soovitas Nõmmele valuvaigistite järgi sõita. Aga pikast maratonist pidin ikkagi loobuma.

Ettevalmistused

Suusad otsustasime ise määrida. Et Kaur oli nädalaaega peaasjalikult ainult netist suusamäärimise tutooriale vaadanud, lootsin, et ehk saab hakkama. Tiidu määrdekarbist leidsime isegi kõrgfloori. Küll mitte pulbri näol aga pulgast sulatatava. Tore oli ka see, et suures määrdetelgis luurates sai Talpsep teada, et profid panevad just sama pidamist, mida temagi oli plaaninud panna. Lõpuks võttis see terve määrimiseprotsess ikka jube palju aega. Ja suusad said määritud alles mingi kella 11ks õhtul. Ettevalmistuse lõpetuseks sõime õhtul veel kohustusliku pastaroa ja närveldades voodisse. Standardvarustusse kuulus mul veel hommikune tablakas dihlofenakki (valuvaigisti) ja Voltaren kreemi. Õnneks ei andnud haige õlg endast terve maratoni jooksul ainsatki märki. Ja krampide vastu olin kolleeg Priidiku kaudu organiseerinud 4 ampulli magneesiumi, mille 3l päeval enne maratoni õhtueineks pidin rüüpama ja ühe veel teele kaasagi võtma. Neljapäeval võtsin, reedel unustasin ja laupäeval võtsin ka. Aga sõidu käigus sain aru, et pikka etappi sõites peaks magneesiumi tarbimisele rohkem rõhku panema. Sõit startiTelekast suure maratoni start vaadatud siirdusin bussile, mis Vanemuise eest inimesed Arulasse starti viis. Bussid olid päris täis ja tore oli vaadata, et starti viidi nii mõnigi puusuusk. Bussis istus minu kõrvale odööri järgi otsustades suhteliselt kõva suitsumees, kes sõitis oma 15nda maratoni starti. Et sõit kestis kaua, saime temaga ikka päris pikalt arutada strateegiaid ja taktikat, millega rajale minna. Tema soovitus oli algul ikka väga rahulikult sõita ja alles viimasel 5-l kilomeetril täistuurid üles võtta. Jätsin kõik ilusti meelde. Eks olin neid kõiki soovitusi juba sadu kordi kuulnud. Ise lootis ta maa läbi sõita ja finišis enesetunde järgi otsustada, kas see jääb ta viimaseks maratoniks või sõidab neid elus veel. Jätsin ta suuskadele kribatud stardinumbri meelde: 4981 ja hiljem spioneerisin, et härra oli Peeter Sööt, kelle sõiduaeg oli protokollis 3:57:35. Enesetunnet protokolli ei märgitud ja info saab välja võluda järgmise aasta lõpuprotokollist.

Raiko ema autos stardiks valmistudes sai selgeks, et kui ma kõik asjad, mis esialgu rajale kaasa plaanisin võtta ka kaasa võtaks, ei näeks ma enam vestitaskute tagant väljagi. Kaasa sai: fotokas, määre, kork, kaabits. Joogikotti lisaks 2 šokolaadi, glükoositabletid ja spordijook. Rosinad sõime enne starti autos ära. Määret õnneks kasutama ei pidanud, fotokaga jahmerdamiseks raatsisin teha vaid ühe peatuse. Oma sööki jooki praktiliselt ei kasutanudki. Finišis oli mul vööl ikka samapalju spordijooki, kui stardis. Joogipudeliga kaasa võetud jook muutus poolel distantsil juba nii jääsogaseks, et seda enam juua ei riskinud. Ei olnud ma söönud ka ainsatki snickersit, mis kotis kaasas. Ega ikka suurt mõtet pole süüa kaasa tassida, kui siis ainult geli, mis võimaldab TPs kulutatud aega kokku hoida aga minu tasemega sõitjal on pausid ikka ka väga kasulikud. Ja pealegi vajas täitmist ka püstitatud eesmärk: võimalikult palju mustikasuppi!!!

38. Tartu Maraton 31 km distants

Stardikoridoris võtsime Kristiga sisse vist suhteliselt keskmised kohad. Stardis olime valmis juba vist 20 minutit varem. Stardijooneni sõitmine võttis aega kusagil minuti. Üllatav oli aga see, et juba esimesed meetrid rajal kulgesid tugevalt üles-alla mäge. Esimesel laskumisel pääsesin ülinapilt, kogu akrobaatilisi võimeid appi võttes kukkumisest, kui minu ees sõitja väikse uperpalli tegi. Üldiselt alguses sõitsin ikka väga aeglaselt suures parves ja ei näinud eriti vaeva, et kellestki mööda sõita, kuigi tõusudel, kui kõik kääri võtsid, katsusin mina vahelduva sammuga siiski kõrvalt mööda hiilida. Suusa pidamine ei olnud alguses just kiita. Alles 7ndal kilomeetril oli üks määrde kiht kulunud ja uus hakkas paremini tööle. Kilomeetrid läksid alguses väga kiirelt ja tekkis kurb tunne, et juba saab läbi.

Esimeses Peebu TPs võtsin tublisti juua ja rosinaid. See teeninduspunkt tuli küll väga õigel ajal. Pärast tibakest puhkust oli väga hea tunne jälle rajale minna. Kuni Paluni oli rada imeline, maastik tore ja enesetunne superhea. Peale Palu, 16 km enne finišit otsustasin sõitmise veidi tõsisemalt käsile võtta. Paraku muutus rada seal oluliselt kehvemaks ja mõttetumaks. Kohati oli kohe väga masendav tunglemine. Siis sain aru, et ju ma ikka stardis oli liiga taha jäänud. Enamasti olin koguaeg ikka mööda pidanud sõitma ja endast mööda laskma ei pidanud eriti kedagi. Päris väsitav oli vähekasutatud rajalt või jälje kõrvalt mööda trügimine.

Ühel hetkel tekkis hirm, et olen veidi vara ja liiga kiiresti sõitma hakanud ja ennast tühjaks tõmmanud aga ühe laskumise peal õnnestus hinge tõmmata ja enesetunne paranes. Õige pea tuli ka Hellenurme TP ja sai veidi juua ja rosinaid. Edasi otsustasin mõne kilomeetri veel veidi aeglasemalt lasta ja siis 5km enne lõppu spurtima hakata. 6 km peal sattusin rajal kõrvuti Savi Tomiga. Sõitsime suhteliselt kaua kõrvuti. Mina arvasin, et no küll ta nüüd ikka eest ära tõmbab ja tema ilmselt vaatas ka, et ju see tsikk ikka ette läheb... ja läksingi. Tema lõpetas minut peale mind.

Tublisti oli kasu raja tundmisest. Viimast 6 km olen treeningul ikka korduvalt sõitnud ja tõusud oli teada. Torni juures, kus tavaliselt treeningul oleme tagasi pööranud, panin hoogu juurde. Ja viimased 3 km ikka pingutasin nii, et ise poleks ka uskunud. Kohvipunktist kimasin täistuuridel mööda. Teadsin, et peale seda enam ühtegi arvestatavat tõusu ei tule ja julgesin jõuvarud korralikult proovile panna. Tore oli see, mida nädal ennegi olin tähele pannud— mida väsinum on keha, seda paremaks muutub tehnika. Ja viimastel kilomeetritel sain ikka nii mõnestki 4ga algava numbriga tüübist mööda. Nii, et bussis saadud, viimased õpetussõnad läksid asja ette.

Minu sõiduaeg 3:00:13 andis tabeli järgi 416nda koha poolel distantsil. Ise lootsin veidi alla 3 tunni sõita aga selleks oleks pidanud ilmselt TPdes ökonoomsemalt käituma. Või siis lihtsalt kuidagi 13 sekundit kokku hoidma. Igal juhul motivatsiooni tekkis kõvasti juurde. Lõpuprotokolli vaadates oli huvitav üllatus: Taimi Margus, kellele Markus soovitas helistada, et seltsis segasem oleks, finišeeris minust ainult minuti eespool. Siis oli päris kahju, et kogu selle „lähen pikka maratoni sõitma/ei tea kas saan üldse sõita/vast siis ikka poolt“ dilemma käigus oli temale helistamine meelest läinud. Nii et, Taimi, järgmisel aastal 63 km. Tule teeme mõne trenni enne ka koos!

Maratoni aeg: 3:00:10
Koht: 416, kahjuks edetabelit netti ei riputatud ja naistearvestuses ei suutnud kohta välja kalkuleerida. Sõidu alguses pulsikell streikis ja tulemused liiga usutavad ei ole Keskmine pulss: 180 (seda ma hästi ei usu). Algul oli ilmselt närv sees aga enesetunde järgi ei olnud pulss kõrge, kuid kell näitas 180...190 vahelist tulemust. Hiljem oli pulss stabiilselt ca 166. Viimased 5 km jälle natuke kõrgem.